1. Kidde 7DCO
 2. Orno OR-DC-620
 3. Honeywell XC100D
 4. Xblitz DG3-1
 5. FireAngel CO-9D
 6. Poradnik wyboru czujników czadu

 

Porównanie czujników czadu:

Modelnorma PN-EN50291-1:2010norma PN-EN50291-2:2010Poziom hałasu alarmu [dB]Temp. Pracy [st.C]ZasilanieGwarancja [lata]Funkcja TESTCzujnik dymu
Kidde 7DCOTAKTAK850 - 40bateryjne10TAKNIE
Orno OR-DC-620TAKNIE850 - 40bateryjne2TAKTAK
HONEYWELL XC100TAKTAK90-10 do +45bateryjne10TAKNIE
Xblitz DG3-1brak danychbrak danychbrak danych0 - 50sieciowo-bateryjne2TAKNIE
FIREANGEL CO-9DTAKTAK85-10 do +40bateryjne7TAKNIE

 

Najlepsze czujniki czadu – Ranking czujników czadu 2019

1. Czujnik tlenku węgla Kidde 7DCO

Kidde-7DCO

Czujnik czadu Kidde 7DCO to niezwykle dokładne urządzenie, które charakteryzuje się długim czasem pracy. To jednak dopiero początek listy zalet opisywanego modelu Kidde czujnik czadu.

Czujnik tlenku węgla Kidde 7DCO to obecnie jedno z najlepszych urządzeń do monitorowania stężenia CO w powietrzu, spośród wszystkich oferowanych na rynku. Producent wyposażył ten model w niezwykle czuły i precyzyjny sensor elektromechaniczny. Należy podkreślić, że w porównaniu z modelami z serii 5 i z innymi konkurencyjnymi detektorami, czujka czadu Kidde 7DCO zapewnia okres pracy dłuższy aż o 40 proc. To doskonały rezultat. Pomiar koncentracji czadu w powietrzu jest przeprowadzany co sekundę. W przypadku wykrycia stężenia, które przekracza wartość graniczną, urządzenie inicjuje alarm wizualny (czerwona, wyraźnie widoczna dioda) oraz dźwiękowy, którego siła to 85 dB. Atutem czujnika jest czytelny ekran LCD, na którym wyświetlana jest informacja o aktualnym stężeniu czadu (w przedziale od 0 do 999 PPM). Przydatnym udogodnieniem jest funkcja zapisu najwyższego wykrytego poziomu tlenku węgla. Producent nie zapomniał o funkcji testowej, która umożliwia sprawdzenie poprawności działania detektora. Jeżeli system wykryje nieprawidłowe działanie lub zbyt niski poziom naładowania baterii, na wyświetlaczu pojawi się stosowny komunikat oraz uruchomiony zostanie ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.

Czujka tlenku węgla Kidde 7DCO spełnia wymogi narzucone przez polską normę PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05, opracowaną z myślą o domowych detektorach CO. Urządzenie zostało też certyfikowane w ramach normy PN-EN50291-2:2010, co oznacza, że może być użytkowane także w pojazdach kempingowych i łodziach. Zgodność urządzenia z normami została potwierdzona przez British Standard Institute. Konstrukcja obudowy sprawia, że czujnik Kidde może być przymocowany do ściany (elementy montażowe znajdują się w zestawie) lub funkcjonować jako urządzenie wolnostojące. Istotnym mankamentem jest natomiast fakt, że czujka nie została wyposażona w zasilanie sieciowe. Sprawia to, że w przypadku wyczerpania baterii, wykrywacz czadu Kidde nie zapewnia ochrony.

Czujnik tlenku węgla Kidde 7DCO to najczęściej wybierany czujnik czadu wśród użytkowników
 

Zalety
 • Wyjątkowo precyzyjny sensor elektrochemiczny wykrywający tlenek węgla
 • Długi okres pracy urządzenia

 • Wyświetlacz LCD pokazujący poziom stężenia tlenku węgla w zakresie od 0 do 999 PPM

 • Wizualny i dźwiękowy alarm o głośności na poziomie 85 dB

 • Funkcja Test

 • Certyfikat PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05 i PN-EN50291-2:2010

 • Możliwość montażu zarówno na ścianie jak i jako urządzenie wolnostojące

Wady
 • Brak zasilania sieciowego

2. Czujnik czadu Orno OR-DC-619

Orno-OR-DC-619

Czujnik tlenku węgla Orno OR-DC-619 to istotny element domowego systemu bezpieczeństwa. Dzięki precyzyjnemu sensorowi, urządzenie w mgnieniu oka wykrywa wzrost stężenia CO w powietrzu.

O jakości modelu Orno czujnik czadu OR-DC-619 świadczy certyfikacja TUV Rheinland oraz potwierdzająca zgodność z wytycznymi normy EN 50291-1:2010/A1:2012, opracowanej z myślą o domowych czujnikach tlenku węgla. Detektor czadu Orno został wyposażony w niezwykle czuły i precyzyjny sensor elektromechaniczny ECO-CELL, który monitoruje powietrze pod kątem stężenia CO. Jeżeli urządzenie wykryje niebezpieczeństwo, użytkownik zostanie o tym poinformowany za pomocą sygnału wizualnego (system uruchomi czerwoną diodę pulsacyjną) oraz dźwiękowego, którego siła to aż 85 dB. W urządzeniu czujnik Orno OR-DC-619 bardzo przydatną opcją jest funkcja pamięci – wykrywacz czadu Orno zapisuje ostatnią wartość stężenia czadu, która zainicjowała uruchomienie alarmu. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, czy pod jego nieobecność w powietrzu pojawił się niebezpieczny gaz.

Orno czujnik tlenku węgla został wyposażony w program testowy – wystarczy nacisnąć jeden przycisk, żeby sprawdzić poprawność działania urządzenia. Nie zabrakło też funkcji alarmowania o konieczności wymiany baterii. Należy jednak podkreślić, że czujka czadu Orno OR-DC-619 jest przeznaczona wyłącznie do użytku w warunkach domowych. Opisywany model nie uzyskał certyfikacji w ramach normy PN-EN50291-2:2010, zatem nie może być używany w pojazdach kempingowych i łodziach. Kolejnym istotnym mankamentem jest krótki okres ochrony gwarancyjnej, wynoszący 2 lata. Pod tym względem, detektor CO Orno plasuje się na ostatniej pozycji w naszym zestawieniu.

Zalety
 • Zgodność z normą EN 50291-1:2010/A1:2012
 • Certyfikat TUV Rheinland

 • Funkcja pamięci ostatnich pomiarów stężeń czadu

 • Wysokiej jakości i bardzo precyzyjny czujnik ECO-CELL

 • Wizualny i dźwiękowy alarm o głośności na poziomie 85 dB

 • Funkcja Test

Wady
 • Brak normy PN-EN50291-2:2010

 • Najkrótszy okres gwarancji w zestawieniu (2 lata)


3. Czujnik Honeywell XC100D

Honeywell-XC100D

Honeywell detektor tlenku węgla XC100D to niezwykle zaawansowany czujnik. Mnogość funkcji, jakie oferuje opisywany model, predysponuje go do miana jednego z najlepszych urządzeń w swojej klasie.

Detektor tlenku węgla Honeywell XC100D został wyposażony w niezwykle przydatną funkcję ochrony dzieci i kobiet w ciąży, która umożliwia przesunięcie w dół granicznej wartości stężenia CO, po której przekroczeniu zainicjowana zostanie procedura alarmowa. Skoro o alarmie mowa, użytkownik jest informowany o nadmiernym stężeniu czadu w dwojaki sposób – poprzez sygnał dźwiękowy, którego siła przekracza 90 dB, oraz wizualnie, poprzez pulsujący napis. W praktyce trudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś mógłby “przegapić” informację o zagrożeniu. Za monitorowanie składu powietrza pod kątem występowania CO, odpowiada precyzyjny i błyskawicznie działający czujnik, który powinien zapewniać bezproblemową eksploatację przez 10 lat (Honeywell czujnik czadu posiada właśnie taki okres ochrony gwarancyjnej).

Obudowa w urządzeniu detektor CO Honeywell zapewnia wodo- i pyłoszczelność w klasie IP44, co sprawia, że czujnik tlenku węgla Honeywell może być montowany nawet w łazience. Kolejny atut to szeroki zakres temperatur (od -10 do +45 stopni Celsjusza), w jakich może pracować czujnik czadu Honeywell XC100D. Opisywany model, jako jeden z niewielu detektorów CO, uzyskał niezależną certyfikację w ramach zgodności z normami EN50291-1 i EN50291-2. Producent wyposażył urządzenie w funkcję dziennika zdarzeń, która umożliwia odczytanie przez serwis zapisanych w pamięci warunków, w których doszło do zainicjowania alarmu, oraz stężenia CO (dane dotyczą ostatnich 7 dni). Wady? Tylko jedna – czujnik CO Honeywell to najdroższe urządzenie w naszym rankingu. Użytkownik musi wydać sporo, ale w zamian otrzymuje bardzo dużo, więc cena wydaje się usprawiedliwiona.

Zalety
 • Funkcja ochrony dzieci oraz kobiet w ciąży
 • Wodo- i pyłoszczelność w klasie IP44

 • Certyfikat PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05 oraz PN-EN50291-2:2010

 • Funkcja dziennika zdarzeń

 • Najszerszy zakres temperatur, w których może pracować czujnik (od -10 do +45 °C)

 • 10-letnia gwarancja

 • Najgłośniejszy alarm dźwiękowy (>90 dB)

Wady
 • Wysoka cena – najdroższy czujnik czadu w zestawieniu

4. Czujnik tlenku węgla Xblitz DG3-1

Xblitz-DG3-1

Detektor tlenku węgla Xblitz DG3-1 to nowoczesny czujnik CO Xblitz, który monitoruje powietrze także pod kątem występowania gazów łatwopalnych. Dzięki temu urządzenie zapewnia kompleksową ochronę w każdym domu, w którym występuje potencjalne ryzyko zatrucia czadem i innymi gazami.

Detektor tlenku węgla Xblitz DG3-1 to nowoczesny czujnik CO Xblitz, który monitoruje powietrze także pod kątem występowania gazów łatwopalnych. Dzięki temu urządzenie zapewnia kompleksową ochronę w każdym domu, w którym występuje potencjalne ryzyko zatrucia czadem i innymi gazami. Czujnik czadu Xblitz DG3-1 został wyposażony w system sensorów, który poza CO, jest w stanie wykryć także obecność gazów ropopochodnych, m.in. skroplonego gazu ropopochodnego, metanu czy gazu ziemnego. Sprawia to, że opisywany model zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony. Za wykrywanie czadu odpowiedzialny jest czujnik elektromechaniczny. Monitoring pozostałych zagrożeń jest natomiast realizowany przez sensor katalityczny. Jeżeli Xblitz czujnik czadu wykryje stężenie gazu przekraczające wartość graniczną, uruchomiony zostanie alarm dźwiękowy o znacznej sile. Nowoczesny mikroprocesor, sterujący pracą detektora, zapewnia obsługę rozbudowanej funkcji komunikatów głosowych. Oprócz tego, informacja o aktualnym stężeniu czadu jest wyświetlana na czytelnym ekranie. Ogromnym atutem opisywanego modelu jest możliwość zasilania go z gniazdka sieciowego i za pomocą 9-voltowej baterii. Dzięki takiemu rozwiązaniu detektor czadu Xblitz zapewnia nieprzerwaną ochronę, nawet gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Po stronie wad urządzenia czujnik Xblitz należy zapisać brak certyfikacji, która potwierdzałaby spełnienie wytycznych, przewidzianych w krajowych i europejskich normach. Precyzja działania sensorów stoi zatem pod znakiem zapytania. Warto też zaznaczyć, że okres ochrony gwarancyjnej, wynoszący jedynie 2 lata, jest najkrótszy w naszym zestawieniu. Po tym czasie użytkownik musi przeprowadzać ewentualne naprawy we własnym zakresie.

Zalety
 • Czujnik 2w1 – wykrywa tlenek węgla i łatwopalne gazy
 • Detektor obsługuje funkcję komunikatów głosowych

 • Zasilanie sieciowe i bateryjne

 • Dwa stabilne i niezawodne czujniki (elektrochemiczny i katalityczny)

 • Funkcja Test

Wady
 • Brak informacji na temat spełnianych krajowych i europejskich norm bezpieczeństwa

 • Najkrótszy okres gwarancji w zestawieniu (2 lata)


5. Czujnik FireAngel CO-9D

FireAngel-CO-9D

FireAngel czujnik czadu CO-9D to zaawansowany detektor tlenku węgla, który oferuje wiele przydatnych udogodnień. Jakość urządzenia została potwierdzona certyfikacją w ramach norm krajowych i europejskich.

FireAngel detektor tlenku węgla został wyposażony w baterię litową, która nie wymaga wymiany ani doładowania przez okres siedmiu lat. Kolejną ciekawostką jest niezwykle czytelny wyświetlacz, największy spośród montowanych w tego typu urządzeniach. Informacje na temat stężenia tlenku węgla są prezentowane już od wartości 10 PPM. Prezentowane są też informacje o temperaturze, jaka panuje w pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje też pojemna pamięć wewnętrzna, która zmieści informacje na temat stężenia CO z ostatnich czterech tygodni. To bardzo dobry rezultat. Detektor tlenku węgla FireAngel uzyskał certyfikację w ramach krajowej normy PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05, która została opracowana z myślą o domowych wykrywaczach tlenku węgla oraz normy PN-EN50291-2:2010, która dopuszcza urządzenie do użycia w pojazdach kempingowych i łodziach. Co więcej, jakość czujnika potwierdza pozytywna opinia techniczna, wydana przez CNBOP.

Czujnik czadu FireAngel CO-9D został wyposażony w funkcję automatycznego sprawdzania poprawności pracy układu. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości użytkownik zostanie o tym natychmiast poinformowany. Nie zabrakło też funkcji informowania o niskim poziomie naładowania baterii i o zakończeniu pracy urządzenia. Jeżeli sensor urządzenia wykryje stężenie CO przekraczające wartość graniczną, aktywowany zostaje głośny alarm dźwiękowy i czytelny sygnał wizualny. Jedyną istotną wadą modelu czujnik tlenku węgla FireAngel CO-9D jest brak możliwości zasilania urządzenia z gniazdka sieciowego. Sprawia to, że w momencie, w którym rozładuje się bateria, użytkownik pozostaje bez ochrony.

Zalety
 • Zintegrowana bateria litowa, która nie wymaga wymiany ani ładowania przez cały okres użytkowania (7 lat)
 • Funkcja pamięci pomiarów stężeń czadu z ostatnich 4 tygodni

 • Cyfrowy wyświetlacz prezentuje poziom CO już od 10 PPM

 • Certyfikat PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05 oraz PN-EN50291-2:2010

 • Funkcja automatycznego sprawdzania poprawności działania czujnika

 • Funkcja testowania / resetowania czujnika

 • Głośny alarm dźwiękowy i wyraźny sygnał optyczny

 • Funkcja termometru

Wady
 • Brak zasilania sieciowego

6. Jaki czujnik czadu kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie czujnika tlenku węgla:

Czad nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą. Każdego roku, na skutek zatrucia tlenkiem węgla, w Polsce umiera kilkadziesiąt osób, a kilkaset trafia do szpitala z ciężkimi objawami. Tak tragiczna statystyka wynika z faktu, że CO jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, a ofiara dowiaduje się o zatruciu najczęściej wtedy, gdy nie jest w stanie już nic zrobić. Jak uchronić siebie i swoją rodzinę? Wystarczy zamontować w domu urządzenie monitorujące powietrze pod kątem stężenia CO. Prezentujemy ranking czujników czadu, w którym zostały ujęte najlepsze modele z tej kategorii.

Wbrew obiegowej opinii, czad, jako produkt niepełnego procesu spalania, nie towarzyszy wyłącznie pożarowi. Śmiertelnie niebezpieczny gaz może powstać także na skutek wystąpienia niesprawności w działaniu piecyka gazowego i innych urządzeń grzewczych lub pod wpływem ich nieprawidłowej eksploatacji. Winę za zatrucia ponoszą też niedrożne przewody wentylacyjne, kanały dymowe i spalinowe.

Jak działa czujnik czadu?

Czujka tlenku węgla jest stosunkowo prostym konstrukcyjnie, za to bardzo skutecznym, urządzeniem. W tym przypadku wykorzystywane są czujniki elektromechaniczne. Jeżeli w powietrzu znajdzie się określone stężenie tlenku węgla, na elektrodzie sensora rozpocznie się proces jego utleniania. W rezultacie dochodzi do przepływu prądu, co inicjuje procedurę alarmową, charakterystyczną dla danego urządzenia. Większość urządzeń tego typu wysyła dwa rodzaje sygnałów – dźwiękowy i wizualny. Monitoring stanu powietrza odbywa się nieustannie, zwykle z częstotliwością co 1 sekundę (jak w przypadku modelu Kidde 7DCO). Należy jednak wiedzieć, że nawet najlepsze wykrywacze czadu nie działają wiecznie. Wynika to z samej specyfiki czujnika elektromechanicznego. Najczęściej jest tak, że żywotność danego urządzenia jest równa czasowi trwania ochrony gwarancyjnej. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w instrukcji obsługi każdego modelu.

 

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Gwarancją właściwego działania detektora CO jest poprawność jego montażu. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w instrukcji obsługi. Ze względu na konstrukcję obudowy nie każda czujka tlenku węgla może być wykorzystywana jako urządzenie stojące (taką możliwość zapewnia np. Kidde 7DCO). Wskazane jest, żeby wykrywacz tlenku węgla był montowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze. Dzięki temu zagrożenie zostanie wykryte w krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że czujnik nie powinien być instalowany tuż przy palenisku. Wynika to z faktu, że w tym obszarze, stosunkowo często dochodzi do nieznacznego wzrostu stężenia CO. Bardzo ważna jest wysokość, na jakiej montowana jest czujka czadu. Urządzenie nie może znajdować się tuż przy podłodze ani tuż pod sufitem. Tlenek węgla jest gazem utrzymującym się na niewielkiej wysokości, dlatego optymalny poziom montażu to mniej więcej 150 cm, mierzone od podłogi. Warto wiedzieć, że nie każdy model może być montowany w łazience. Wynika to ze znacznej wilgotności, jaka panuje w takim pomieszczeniu. Obudowa sensora powinna być zatem wodoszczelna. Parametr ten jest wyrażany klasą IP. Przykład: HONEYWELL XC100 spełnia normę IP44, gdzie pierwsza cyfra oznacza ochronę przed wnikaniem ciał stałych o średnicy 1 mm i większych, a druga – przed zachlapaniem wodą z dowolnego kierunku.

 

Jaki czujnik czadu kupić?

Czujnik czadu z atestem to najpewniejsza ochrona przed tlenkiem węgla. Wynika to z faktu, że w takim przypadku, skuteczność działania i dokładność pomiaru potwierdza certyfikacja, nadana przez niezależne instytucje badawcze. Większość modeli, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, spełnia wytyczne przewidziane w ramach normy PN-EN 50291. Najlepsze wykrywacze czadu są certyfikowane w ramach norm EN50291-1 oraz EN50291-2. Przykładem może być HONEYWELL XC100. Zdarza się, że urządzenie nie ma żadnej certyfikacji (jak choćby Xblitz DG3-1). Czy to oznacza, że przeprowadzane pomiary są niedokładne? W takim przypadku nie ma żadnej dokumentacji, która mogłaby potwierdzić precyzję działania sensora. Być może brak certyfikatów wynika z faktu, że producent chciał jedynie zaoszczędzić na procesie certyfikacji (częste zjawisko w przypadku niedrogich produktów z Chin), a samo urządzenie działa bez zarzutu. Należy jednak mieć świadomość, że nie zostało to potwierdzone, a zakup takiego detektora może wiązać się z pewnym ryzykiem. Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przed zakupem, jest sposób zasilania urządzenia. Modele z zasilaniem bateryjnym wykazują największą uniwersalność pod względem swobody montażu, jednak po wyczerpaniu baterii, użytkownik pozostaje bez ochrony. Z drugiej strony mamy czujniki czadu zasilane z gniazdka sieciowego. Z całą pewnością nie jest to idealne rozwiązanie. Ewentualne utrudnienia montażowe to jedno, warto także pamiętać, że w przypadku wystąpienia przerwy w dostawie energii elektrycznej, sensor przestanie działać. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zasilania bateryjnego i sieciowego. Takie udogodnienie oferuje np. Kidde 7DCO. Ważny jest też sposób alarmowania o zagrożeniu. Standardem jest alarm akustyczny o zmiennej tonacji. Hałas na poziomie 80-90 dB (typowy przedział dla większości sensorów) powinien być doskonale słyszalny. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dany model oferuje też alarm wizualny, np. w postaci jasnej, pulsującej diody. Takie udogodnienie może okazać się niezwykle przydatne, np. w sytuacji, gdy słuchamy głośnej muzyki przez założone na uszy słuchawki, albo gdy jeden z domowników niedosłyszy.

 

Czujniki tlenku węgla – podsumowanie

Detektor tlenku węgla powinien stać się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania, w którym występuje ryzyko emisji tlenku węgla. Pamiętaj, czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Wykrycie obecności CO w powietrzu jest możliwe wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, a takim właśnie jest czujnik czadu. Wybieraj spośród modeli sygnowanych przez uznanych producentów. Certyfikacja potwierdzająca zgodność z krajowymi i europejskimi normami jest ogromnym atutem. Bierz pod uwagę miejsce montażu detektora i na tej podstawie wybierz stosowny model.