1. Orno OR-DC-620
  2. Kidde KID-10SCO
  3. Satel TSD-1
  4. Polon-Alfa ADR-20R
  5. Fireangel ST-622
  6. Poradnik wyboru czujników dymu

 

Modelnorma EN14604:2005rodzaj czujnikatyp alarmutemp. pracy [°C]Funkcja TESTZasilanieGwarancja [lata]
Orno OR-DC-620TAKoptycznyoptyczny i dźwiękowy-10 do +50TAKbateryjne10
Kidde KID-10SCOTAKelektrochemicznyoptyczny i dźwiękowy0 - 40TAKbateryjne10
Satel TSD-1NIEoptycznyoptyczny i dźwiękowy-10 do +55NIEsieciowe3
POLON-ALFA ADR-20RTAKoptycznyoptyczny i dźwiękowy-10 do +55TAKbateryjne5
Fireangel ST-622TAKoptycznyoptyczny i dźwiękowy4 - 38TAKbateryjne10

 

Najlepsze czujniki dymu – Ranking czujników dymu 2020

1. Czujnik czadu i dymu Orno OR-DC-620

Orno-OR-DC-620

Czujnik dymu i czadu Orno OR-DC-620 to nowoczesne urządzenie monitorujące, zapewniające skuteczną ochronę przeciwpożarową w warunkach domowych. Zestaw czujek jest w stanie wykryć zagrożenie jeszcze w fazie bezpłomieniowej, dzięki czemu jego przydatność jest bezdyskusyjna.

Dostarczany przez Orno czujnik dymu to w zasadzie zestaw sprzedażowy, który składa się z dwóch czujników – OR-DC-619 i OR-DC-609. Pierwszy z nich odpowiada za monitorowanie stężenia tlenku węgla, czyli czadu, natomiast drugi – dymu. Taka konfiguracja zestawu sprawia, że czujka przeciwpożarowa Orno OR-DC-620 jest gwarantem domowego bezpieczeństwa. Wykrywacz dymu Orno informuje o działaniu czujnika czadu za pośrednictwem czytelnego w każdych warunkach (dzięki podświetleniu) ekranu LCD. Za wykrywanie pożaru w najwcześniejszej fazie (bezpłomieniowej, ale generującej widzialny dym) odpowiada czujnik fotoelektryczny. W sytuacji wykrycia zagrożenia, urządzenie uruchamia dwutorowy alarm – wizualny i dźwiękowy, który generuje dźwięk o głośności do 85 dB. Tak wysoka wartość sprawia, że sygnał zostanie usłyszany w każdych warunkach. Aby urządzenia przeciwpożarowe mogły zapewniać skuteczną ochronę, muszą działać sprawnie. Detektor dymu Orno został wyposażony w przycisk TEST, dzięki któremu użytkownik w każdej chwili może sprawdzić poprawność funkcjonowania zestawu.

Wykrywacz dymu Orno spełnia rygorystyczne założenia normy europejskiej (określającej wytyczne zadziałania oraz metody badań detektorów) EN 14604: 2005 + AC1: 2008, co zostało potwierdzone przez jednostkę certyfikującą BSI-KM550646. Czujnik czadu odpowiada dodatkowo wytycznym normy EN 50291-1:2010/A1:2012, opracowanej z myślą o domowych detektorach tlenku węgla. Jakość zestawu jest potwierdzona 10-letnią gwarancją. Czujka dymu Orno jest zasilana bateriami. Rzecz jasna nie zabrakło funkcji, informującej o ich rozładowaniu – gdy czujnik dymu i czadu Orno OR-DC-620 wykryje zbyt niski poziom naładowania baterii, uruchomi sygnał dźwiękowy. Szkoda tylko, że producent nie przewidział możliwości zasilania z gniazdka sieciowego. Taka opcja mogłaby okazać się bardzo przydatna w momencie wyczerpania baterii i braku zapasowych (czujnik dymu Orno nadal mógłby zapewniać ochronę do czasu ich wymiany).

Zalety
  • Urządzenie 2w1 – czujnik dymu i czadu
  • Podświetlany wyświetlacz LCD

  • Dym wykrywany już w bezpłomieniowym stadium

  • Wizualny i dźwiękowy alarm o głośności na poziomie 85 dB

  • Funkcja Test

  • Certyfikat czujnika dymu EN 14604: 2005 + AC1: 2008

  • Certyfikat czujnika czadu EN50291-1:2010/A1:2013-05

  • Sygnalizacja słabych baterii

  • 10-letnia gwarancja

Wady
  • Brak zasilania sieciowego

2. Czujnik dymu i czadu Kidde KID-10SCO

Kidde-KID-10SCO

Czujnik czadu i dymu Kidde KID-10SCO to urządzenie 2w1 – umieszczone we wspólnej obudowie dwa niezależne sensory odpowiadają za monitorowanie powietrza pod kątem występowania w nim dymu (powstającego w procesie tlenia lub spalania) i czadu, czyli tlenku węgla.

Można mieć pewność, że komunikat o wykryciu zagrożenia, który emituje czujka przeciwpożarowa Kidde KID-10SCO, nie umknie naszej uwadze. W przypadku wykrycia zagrożenia pożarowego lub przekroczenia dopuszczalnego stężenia CO, czujnik dymu Kidde uruchamia alarm dźwiękowy o natężeniu aż 85 dB (alarm dźwiękowy można wyłączyć, dzięki funkcji Hush®). Dodatkowo aktywowany zostaje alarm wizualny (czerwona dioda) oraz komunikat głosowy, informujący o rodzaju występującego zagrożenia. Ten podawany jest po angielsku, ale nawet osoby nie znające języka bez problemu nauczą się znaczenia dwóch krótkich wiadomości. Na uwagę zasługuje funkcja automatycznej kontroli sprawności urządzenia. Czujka dymu Kidde sama sprawdza stan czujników, baterii oraz wszystkich obwodów. Jeżeli wykryta zostanie jakakolwiek niesprawność, użytkownik zostanie o tym poinformowany. Istnieje też możliwość samodzielnego przeprowadzenia testu i zresetowania urządzenia. Kolejną przydatną funkcją jest automatyczny zapis stężenia CO w pamięci urządzenia, gdy jego poziom przekroczy 100 PPM. Dzięki temu użytkownik dowie się o uwalnianiu czadu, nawet gdy alarm został aktywowany podczas jego nieobecności w domu. Konstrukcja czujki umożliwia jej zamontowanie na suficie lub na ścianie. Dzięki zasilaniu bateryjnemu detektor dymu Kidde można umieścić w dowolnym miejscu, nawet w oddalonym od gniazdka sieciowego.

Czujnik tlenku węgla i dymu 10SCO Kidde, jako jedyne tego typu urządzenie, spełnia rygorystyczne założenia normy PN-EN14604:2006P (EN14604:2005), która została opracowana z myślą o domowych detektorach dymu, jak i normy PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05, opracowanej dla domowych czujników CO (czadu), co zostało potwierdzone przez niezależną, notyfikowaną instytucję badawczą BSI, o numerze licencyjnym KM602617. Detektory zostały wykonane w technologii elektromechanicznej, co czyni je jednymi z najprecyzyjniejszych na świecie. Dla jeszcze skuteczniejszej ochrony producent wyposażył urządzenie w funkcję zapobiegającą przypadkowemu demontażowi czujnika i zamontowanych w nim baterii. Jakość została potwierdzona 10-letnią gwarancją. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność, że przez długi czas nie zajdzie konieczność wymiany czujki na nową.

Po stronie wad należy odnotować fakt, że producent nie przewidział możliwości zasilania czujnika z gniazdka sieciowego. To istotny mankament, bowiem w momencie wyładowania baterii, Kidde czujnik dymu nie będzie chroniło pomieszczeń i domowników. Warto także wspomnieć, że opisywany model jest najdroższy w naszym zestawieniu.

Zalety
  • Dwa niezależne czujniki dymu i czadu w jednym urządzeniu
  • Wizualny i dźwiękowy alarm o głośności na poziomie 85 dB

  • Wbudowany układ automatycznej kontroli sprawności

  • Przycisk Test/Reset umożliwia kontrolę i obsługę czujnika

  • Funkcja zapisu informacji o wykryciu stężenia CO przekraczającego poziom 100 PPM

  • Możliwość montażu za ścianie i suficie

  • Certyfikat czujnika dymu EN 14604: 2005 + AC1: 2008

  • Certyfikat czujnika czadu EN50291-1:2010/A1:2013-05

  • Funkcja Hush® umożliwiająca wyciszenie sygnału dźwiękowego alarmu

  • Mechanizm zabezpieczający przed przypadkowym demontażem czujnika oraz baterii

  • 10-letnia gwarancja

Wady
  • Wysoka cena – najdroższy czujnik dymu w naszym zestawieniu

  • Brak zasilania sieciowego

3. Wykrywacz dymu Satel TSD-1

Satel-TSD-1

Punktowa czujka przeciwpożarowa Satel TSD-1 została opracowana, by wykrywać najwcześniejsze, bezpłomieniowe stadium pożaru. Odpowiadają za to dwa sensory – fotoelektryczny, wyczuwający dym widzialny, oraz nadmiarowo-różniczkowy czujnik temperatury.

Znaczna czułość, jaką wykazuje czujka dymu Satel, to w dużej mierze zasługa unikalnej konstrukcji komory Swirl, która jest w stanie przeprowadzać bezkierunkowe pomiary, przyspieszając wykrycie dymu. Dzięki filtrowi Hexamesh (wykonany ze stali nierdzewnej), jej wnętrze chronione jest przed owadami i częściowo także przed zanieczyszczeniami, które mogłyby wpłynąć na zakłócenie dokładności odczytu parametrów powietrza. Do konfiguracji czujki służą mikroprzełączniki. Producent nie zapomniał też o rezystorach parametrycznych końca linii, dzięki którym czujnik dymu Satel może być podłączony do każdej centrali alarmowej, zasilanej prądem o napięciu wynoszącym 12 V. Detektor dymu Satel działa w zgodzie z wytycznymi normy EN 54-7, która określa wymogi dla punktowych czujek dymu (wykorzystujących metodę światła rozproszonego, światła przechodzącego lub jonizacji), metody ich badania oraz kryteria, według których są oceniane. Pomiar ciepła jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi normy EN 54-5.

Jedną z najistotniejszych wad urządzenia, jest krótki okres ochrony gwarancyjnej. Satel czujnik dymu jest objęty 3-letnią gwarancją. Po tym czasie ewentualne naprawy trzeba przeprowadzać na własny koszt. Bardzo wyraźnym mankamentem jest też brak zasilania bateryjnego – w momencie, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu, użytkownik jest pozbawiony ochrony. Należy też wspomnieć, że producent nie wyposażył urządzenia w program testowy, umożliwiający przeprowadzenie kontroli poprawności działania czujki.

Zalety
  • Unikalna konstrukcja komory pomiarowej zapewnia dużą czułość i bezkierunkowość
  • Filtr Hexamesh ze stali nierdzewnej

  • Możliwość podpięcia do niemal każdej centrali alarmowej

  • Unikalna komora Swirl przyspieszająca wykrywanie dymu

  • Detekcja dymu zgodna z wymaganiami Normy Europejskiej EN 54-7

  • Detekcja ciepła zgodnie Normą Europejską EN 54-5

  • Najgłośniejszy alarm dźwiękowy (>90 dB)

Wady
  • Najkrótszy okres gwarancyjny (3 lata)

  • Brak zasilania bateryjnego

  • Brak funkcji “TEST”

4. Detektor dymu Polon-Alfa ADR-20R

Polon-Alfa-ADR-20R

Czujka przeciwpożarowa Polon-Alfa ADR-20R jest przeznaczona do wykrywania pożaru w początkowej fazie, w której jeszcze nie pojawiają się płomienie, ale w pomieszczeniu obecny jest widzialny dym. Skuteczność działania urządzenia gwarantuje zastosowana technologia rozproszeniowa.

Czujnik Polon-Alfa ADR-20R wykrywa zagrożenie pożarowe na zasadzie pomiaru promieniowania podczerwonego, które zostało rozproszone przez obecne w powietrzu cząstki aerozolu, w tym przypadku – dymu. W komorze pomiarowej zainstalowany jest nadajnik – dioda elektroluminescencyjna oraz odbiornik – fotodioda. Promieniowanie podczerwone jest wykrywane w momencie, gdy zostanie rozproszone przez wnikający z powietrzem dym. W przypadku przekroczenia wartości granicznej aktywowany zostaje alarm optyczny i dźwiękowy. Dużą zaletą, jaką wykazuje czujnik dymu Polon-Alfa, jest możliwość podłączenia go do dowolnej centrali alarmowej. Dzięki temu sygnał alarmowy może być emitowany nie tylko przez czujnik przeciwpożarowy, ale także przez urządzenie antywłamaniowe.

Wykrywacz dymu Polon-Alfa zapewnia skuteczną ochronę przeciwpożarową, o czym świadczy zgodność urządzenia z rygorystycznymi wymogami normy EN 14604: 2005. Zostało to potwierdzone przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. W stanie dozorowania przekaźnik detektora może pracować w dwóch trybach – napięciowym i beznapięciowym. W pierwszym detektor dymu Polon-Alfa cały czas znajduje się pod napięciem, a styki przekaźnika zostają przełączone nie tylko w momencie aktywacji czujki, ale także, gdy zaniknie zasilanie (taka konfiguracja jest ustawiona domyślnie). W drugim trybie urządzenie aktywuje się tylko w przypadku zadziałania czujki. Dużą zaletą jest funkcja procedury testowej. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku Polon-Alfa czujnik dymu ADR-20R uruchamia program, dzięki któremu użytkownik ma możliwość sprawdzenia poprawności działania urządzenia. Czujnik przeciwpożarowy Polon-Alfa oferuje możliwość stworzenia sieci czujek w wielu pomieszczeniach. W tym celu należy połączyć detektory dwużyłowym przewodem.

Detektor dymu Polon-Alfa pracuje w pięciu trybach:

  • dozorowania – w którym co 40 sekund aktywowana jest dioda sygnalizacyjna, co potwierdza prawidłową pracę urządzenia,
  • alarmowania – czujka wysyła sygnały wizualne i modulowane sygnały dźwiękowe,
  • powtarzania alarmu wysyłanego przez inną czujkę – emitowany jest wyłącznie sygnał dźwiękowy,
  • uszkodzenia – co 40 sekund emitowany jest sygnał dźwiękowy,
  • informującym o konieczności wymiany baterii – co 40 sekund urządzenie wysyła krótki sygnał dźwiękowy i wizualny.

Szkoda, że producent nie przewidział możliwości zasilania czujki z gniazdka sieciowego. W trybie dozorowania bateria 9 V 6F22, którą zasilana jest czujka dymu Polon-Alfa, wystarcza na rok, co nie jest dobrym rezultatem. W przypadku jej rozładowania użytkownik pozostaje bez ochrony. Istotną wadą jest też 5-letni okres gwarancji. Większość urządzeń, które zostały ujęte w zestawieniu, zapewnia 10-letnią ochronę gwarancyjną.

Zalety
  • Wizualny i dźwiękowy alarm
  • Przekaźnik alarmowy wysyłający sygnał do centrali sygnalizacji włamania

  • Zgodność z normą EN 14604: 2005

  • Dwa tryby pracy (napięciowy i beznapięciowy)

  • Funkcja Test

  • Czujki można łączyć ze sobą dwużyłowym kablem, tworząc sieć czujek w chronionym obiekcie

  • 5 trybów sygnalizacji

Wady
  • Brak zasilania sieciowego

  • Czujka jest zasilana z wymiennej baterii 9 V 6F22, która wystarcza na jedynie 1 rok pracy

  • Niedługi okres gwarancyjny (5 lat)

5. Czujnik dymu Fireangel ST-622

Fireangel-ST-622

Wysokiej jakości detektor dymu Fireangel wyróżnia się bardzo szybką reakcją na pojawienie się źródła ognia. Jego zaawansowanie i poziom zapewnianego bezpieczeństwa potwierdza certyfikat EN14604, zaświadczający zgodność z europejską normą testowania tego typu urządzeń.

Czujnik dymu Fireangel został zaprojektowany w technologii THERMOPTEK. Dzięki niej model bez przerwy monitoruje temperaturę w pomieszczeniu, jej zmiany oraz tempo następowania tych zmian. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia czujnik optyczny reagujący na rozproszenie światła przez pojawiający się dym. Po wejściu do komory optycznej rozprasza on światło podczerwone, które następnie trafia na receptor, który uruchamia alarm dźwiękowy. Technologia THERMOPTEK to rozwiązanie unikalne na rynku, opracowane przez brytyjskiego producenta. Czujnik Fireangel ST-622 monitoruje dom z zastosowaniem dwóch systemów, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa i skraca czas reakcji dwukrotnie względem innych czujników dostępnych na polskim rynku. Czujka dymu Fireangel pracuje na zintegrowanej baterii litowej, której nie trzeba ani ładować, ani wymieniać. Czas pracy urządzenia wynosi około 10 lat. Co jakiś czas urządzenie automatycznie sprawdza poziom naładowania baterii i informuje, jeśli czas pracy zbliża się do końca. Automatycznym testom podlega też sprawność działania czujnika. Nie oznacza to jednak, że w końcowej fazie pracy domownicy są nieustannie niepokojeni fałszywymi alarmami. Czujnik dymu Fireangel posiada funkcję Sleep Easy, która pozwala wyciszyć go na 8 godzin. Producent gwarantuje długą żywotność i niezawodność urządzenia. Okres gwarancyjny wynosi 10 lat – tyle, ile przewidywany czas pracy baterii, dzięki której działa Fireangel czujnik dymu. Zaletę stanowi łatwy proces montażu czujnika.

W sytuacji wykrycia dymu za pośrednictwem sensorów temperatury lub sensorów optycznych czujka przeciwpożarowa Fireangel ST-622 emituje głośny, wyraźny dźwięk ostrzegający osoby przebywające w domu. Głośność dźwięku wynosi 85 dB, dzięki czemu, znajdując się nawet w sporej odległości, można go z łatwością usłyszeć. Jeśli alarm okaże się fałszywy, funkcja SILENCE pozwala go bez trudu, szybko wyciszyć. Wykrywacz dymu Fireangel posiada także funkcję zabezpieczającą przed notorycznymi fałszywymi alarmami podczas gotowania (TOAST PROOF). To pozwala zainstalować ją także w kuchni, bez obaw o uciążliwość urządzenia.

Zakres pracy wynosi od 4°C do +38°C, co oznacza, że czujka sprawdza się w większości domów i pomieszczeń. W niektórych warunkach zakres pracy może się jednak okazać niewystarczający.

Czujnik przeciwpożarowy Fireangel to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń na polskim rynku. Zapewnia domownikom bardzo wysoki standard bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu podwójnego systemu wykrywania pożarów.

Zalety
  • Zintegrowana bateria litowa, która nie wymaga wymiany ani ładowania przez cały okres użytkowania (10 lat)
  • Urządzenie reaguje na źródła dymu w ich wstępnej fazie.

  • Certyfikat zgodności z normą EN14604:2005

  • Funkcja SLEEP EASY

  • Funkcja TOAST PROOF

  • Funkcja SILENCE

  • Głośny sygnał dźwiękowy (85 dB) słyszany w odległości do 3 metrów

Wady
  • Najwęższy zakres temperatury pracy (4°C do +38°C)

6. Jaki czujnik dymu kupić? Najlepsze czujniki dymu

Najlepszy detektor dymu stanowi istotny element ochrony przeciwpożarowej. Ten segment rynku jest jednak niezwykle rozbudowany i w oferowanym gąszczu produktów, trudno jest znaleźć właściwe urządzenie, dostosowane do wszystkich przedstawianych oczekiwań. Aby ułatwić dokonanie właściwego wyboru, prezentujemy ranking czujników dymu.

Ochrona przeciwpożarowa często stanowi mocno bagatelizowany temat. Tymczasem ryzyko wystąpienia pożaru dotyczy każdego domu, mieszkania, przestrzeni biurowej, handlowej czy gospodarczej. Dobre czujki dymu mogą ochronić nie tylko mienie, ale przede wszystkim zdrowie i życie. Dobre, czyli jakie? Żeby móc wybrać właściwy model, najpierw trzeba zrozumieć, jak działają tego typu urządzenia.

 

Jak działa czujnik dymu? Zasada działania

Mogłoby się wydawać, że zasada działania czujki przeciwpożarowej jest banalnie prosta – urządzenie wykrywa dym i na tej podstawie aktywuje alarm. Warto jednak wiedzieć, że sam proces detekcji zagrożenia pożarowego, jest skomplikowany, a zasada działania czujników różni się zależnie od zastosowanej technologii. Jednak do rzeczy.

Jonizacyjny wykrywacz dymu składa się z dwóch komór, zawierających materiał promieniotwórczy (zwykle wykorzystywane są izotopy ameryku).

  • Jeden czujnik, izolowany od warunków zewnętrznych, charakteryzuje się stałym składem atmosfery.
  • Drugi umieszczony jest w komorze, w której zachodzi wymiana powietrza.

W komorze jonizacyjnej umieszczone są dwie stało napięciowe elektrody, pomiędzy którymi zachodzi ruch jonów. Jeżeli proces ten zostaje zaburzony obecnością dymu, układ aktywuje alarm.

Czujniki optyczne wykorzystują zjawisko pochłaniania (absorpcji) lub rozpraszania (dyspersji) światła. W modelach absorpcyjnych emiter wytwarza promieniowanie podczerwone, które następnie trafia do odbiornika. Jeżeli w powietrzu pojawi się dym, część promieniowania zostaje pochłonięta. Czujka optyczna dymu aktywuje alarm na podstawie wykrytej różnicy w promieniowaniu wyemitowanym a odebranym.

Czujniki dyspersyjne są zbudowane w podobny sposób, ale działają na innej zasadzie. W tym przypadku, odbiornik jest w stanie wychwycić jedynie promieniowanie rozproszone. Proces dyspersji zachodzi wówczas, gdy w komorze urządzenia pojawi się dym. Tego typu urządzenia wykorzystują czujniki fotoelektryczne, które często mogą dawać fałszywe alarmy. Z tego właśnie względu, wielu producentów decyduje się na montaż dwóch odbiorników. Takie urządzenia aktywują alarm tylko w sytuacji, gdy rozproszenie światła wykryją oba detektory.

Na rynku występują też termiczne czujniki dymu, analizujące poziom temperatury w pomieszczeniu. Największą dokładność wykazują czujniki nadmiarowo-różniczkowe, które aktywują alarm nie tylko w sytuacji, gdy temperatura przekroczy określony poziom, ale także gdy wykryją jej gwałtowny skok.

Najlepsze czujniki dymu, czyli reagujące najszybciej, łączą w sobie zalety kilku technologii. Doskonałym przykładem jest Fireangel ST-622, w którym zastosowana została opracowana przez producenta technologia THERMOPTEK. Układ składa się z połączonych czujników optycznych i termicznych, co zapewnia bardzo szybki czas reakcji.

 

Gdzie zamontować czujnik dymu?

Odpowiednie rozmieszczenie czujek dymu jest uzależnione od konstrukcji urządzenia i od sposobu jego zasilania. Niektóre modele, jak choćby Kidde KID-10SCO, zostały wyposażone w komorę, która umożliwia montaż urządzenia zarówno na suficie, jak i na ścianie. Kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, to sposób zasilania czujki. Modele z zasilaniem bateryjnym mogą być instalowane w dowolnym miejscu, ale uwaga – jeżeli jednocześnie oferują możliwość zasilania z gniazdka sieciowego, warto wybrać lokalizację w pobliżu źródła prądu. W przypadku modeli, które mogą być zasilane wyłącznie z gniazdka (np. Satel TSD-1), taka lokalizacja jest koniecznością. Najbezpieczniejszym sposobem zasilania jest oczywiście zasilanie bateryjne z jednoczesną możliwością zasilania z gniazdka elektrycznego – gdy nastąpi przerwa w dostawie energii, czujka nadal monitoruje powietrze i odwrotnie – gdy wyczerpie się bateria, urządzenie wciąż jest zasilane. Bardzo ciekawe rozwiązanie zastosował jednak Fireangel w modelu ST-622. Zamontowana bateria litowo-jonowa zapewnia 10 lat pracy urządzenia, bez konieczności doładowywania.

 

Czy czujnik dymu wykrywa czad?

Niektóre urządzenia działają w systemie 2w1 – wykrywają zarówno dym, jak i tlenek węgla, czyli czad. Oba czujniki umieszczone są we wspólnej obudowie, co korzystnie wpływa na estetykę pomieszczenia, w którym urządzenie zostało zamontowane. W tym przypadku mamy do czynienia z kompleksową ochroną. Wśród urządzeń, które wykrywają dym i CO, na szczególną uwagę zasługują modele Orno OR-DC-620 i Kidde KID-10SCO.

 

Czujnik dymu – jaki wybrać?

Poza sposobem zasilania i zastosowaną technologią, pod uwagę należy wziąć jeszcze dwa niezwykle istotne parametry – zakres działania i temperaturę pracy.

Pierwsza wartość mówi nam o tym, jak duża powierzchnia będzie monitorowana. W małych mieszkaniach sprawdzą się detektory dymu o zakresie działania do 35 m2, ale jeżeli powierzchnia jest znaczna, jak np. w sporym domu jednorodzinnym, konieczny może okazać się zakres do 100 m2, a nawet większy.

Warto określić, w jakich warunkach termicznych czujnik będzie pracował. Najlepsze czujniki dymu mogą funkcjonować nawet w temperaturze dochodzącej do 50 stopni Celsjusza i przy 90-procentowej wilgotności powietrza, ale są też wyjątki – świetny Fireangel ST-622 charakteryzuje się dość wąskim zakresem pracy – od 4 do 38 stopni.

Jeżeli zatem precyzyjnie określimy swoje potrzeby i oczekiwania, a także kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na zakup czujki, bez problemu wybierzemy właściwy model. Szczegóły najlepszych urządzeń przedstawia ranking czujników dymu.